ویزای ایران

ویزای ایران

کشور زیبای ایران هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است. طبیعت بی نظیر، تاریخ غنی، آثار باستانی منحصر به فرد همه گی ایران را به مقصدی بی مانند در قاره آسیا تبدیل کرده است. شهروندان اغلب کشورها برای سفر به کشورمان باید ویزای ایران دریافت کنند. برای اطلاع از چگونگی دریافت این ویزا تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه ویزای ایران بگیریم

همانگونه که ایرانیان برای سفر به کشورهای دیگر مثلا کشورهای اروپایی باید ویزای شینگن دریافت کنند شهروندان سایر کشورها هم برای سفر به ایران ملزم به دریافت ویزای ایران هستند. متقاضی سفر به ابران بعد از مشخص کردن هدف خود از سفر باید برای دریافت یکی از انواع ویزا اقدام نماید. محبوبترین نوع ویزا، ویزای توریستی ایران است که برای گردشگران و توریستان خارجی و برای مدت محدود صادر می شود.

انواع ویزای ایران

افرادی که قصد سفر به کشورمان را دارند با توجه به هدف خود از سفر می بایست برای یکی از انواع ویزای ایران درخواست دهند.

ویزای ورود به ایران یا نوع A

افرادی که قصد انجام کارهای تحقیقاتی، بازرگانی دارند و یا برای شرکت در رویدادهای ورزشی یه ایران سفر می کنند برای این نوع ویزا درخواست می دهند.

ویزای ایران

درکنار سایر مدارک دریافت ویزا داشتن دعوتنامه معتبر (در صورت وجود) از شرایط دریافت این ویزا است.

ویزای سیاسیون یا نوع  D

دیپلمات ها و افرادی که برای انجام کارهای سیاسی به ایران سفر می کنند ملزم به دریافت ویزای نوع D هستند. به این منظور متقاضی باید دارای گذرنامه سیاسی باشد و فرم درخواست ویزا را تکمیل کند.

ویزای زیارتی یا نوع C

افرادی که به قصد زیارت از شهر مشهد یا قم به کشورمان سفر می کنند جهت ورود باید ویزای زیارتی اخذ کنند. با دریافت این نوع از ویزای ایران متقاضی می تواند تا پایان مدت ویزا در این کشور حضور داشته باشد.

ویزای تحصیلی یا نوع E

دانشگاه های ایران از لحاظ سطح علمی در جایگاه خوبی قرار دارند و بسیاری از افرادی که قصد آشنایی با ایران و تاریخ و تمدن این کشور را دارند با دریافت ویزای تحصیلی به ایران سفر می کنند. رشته هایی مانند زبان و ادبیات فارسی از متقاضیان خارجی زیادی برخوردار است.

ویزای درمانی نوع T

خوشبختانه در سال های اخیر کشور ایران از لحاظ پزشکی پیشرفت های بسیاری داشته به طوری که افراد بسیاری از سرتاسر دنیا برای انجام اقدامات پزشکی به ایران سفر می کنند.  ویزای درمانی ایران یا نوع T برای مدت ۳۰ روز صادر می شود و تا ۹۰ روز یا اتمام دوره درمان قابل تمدید است. گردشگری سلامت افراد بسیاری را به ایران جذب می کند. 

ویزای ایران به چه شکل صادر می شود؟

ویزای ایران به دو شکل فرودگاهی یا الکترونیکی صادر می شود. در صدور ویزا به صورت الکترونیکی با مراجعه به سایت سفارت ایران و آپلود مدارک و ارسال درخواست منتظر اعلام نتیجه می شوید. در صورتی که یا صدور ویزا به شما موافقت شود ویزای شما با فرمت PDF برایتان ارسال می شود.

ویزای فرودگاهی ایران برای شهروندان ۱۸۵ کشور صادر می شود و هنگام ورود متقاضی به فرودگاه به صورت برگه پرینت شده در اختیار او قرار می گیرد.

شهروندان کشورهایی که برای سفر به ایران نیاز به ویزا ندارند

شهروندان برخی از کشورها برای سفر به ایران نیاز به دریافت ویزا ندارند. طی تبادلات و ملاحظاتی که بین ایران و برخی از کشورها صورت گرفته است شهروندان ایرانی و برخی دیگر از کشورها برای سفر به یکدیگر نیاز به اخذ ویزا ندارند.

اتباع کشورهای زیر برای سفر به کشورمان نیاز به دریافت ویزا ندارند و تا مدت تعیین شده می توانند در ایران بمانند.

 • لبنان ۳۰ روز
 • چین  ۲۱ روز
 • مصر ۲۰ روز
 • مالزی ۱۵ روز
 • ونزوئلا ۱۵ روز
 • عمان ۱۵ روز
 • تایوان ۲۱ روز
 • سوریه ۳۰ روز
 • گرجستان ۴۵ روز
 • ترکیه ۳۰ روز
 • بولیوی ۳۰ روز
 • ارمنستان ۳۰ روز

تبعه این کشورها برای ورود به ایران نیاز به ویزا ندارند و اجازه ورود به ایران در فرودگاه در پاسپورتشان درج می شود.

ویزای ایران

تمدید ویزای ایران

در صورتی که مدت اعتبار ویزا برای شما کافی نبود و قصد حضور بیشتر از زمان تعیین شده در ایران را داشتید باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. جهت تمدید ویزا متقاضی باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و برای تمدید ویزای خود اقدام نماید.  

مدارک لازم دریافت ویزا 

مانند ویزای سایر کشورها برای دریافت ویزا ایران متقاضی باید یکسری شرایط و مدار ک فراهم کند. صرف نظر از نوع ویزا مهمترین و اصلی ترین مدارک ویزا عبارتند از:

پاسپورت با ۶ ماه اعتبار

عکس پرسونالی

فرم تکمیل شده درخواست ویزا

در صورتی که به جهت تحصیل به ایران سفر می کنید مدارک دیگری مانند سابقه تحصیل و یا مدارک هویتی نیز از شما درخواست می شود.

شرایط سفر اتباع آمریکایی، کانادایی و انگلیسی به ایران 

به دلیل روابط دیپلماسی نامطلوب کشورمان با برخی از کشورها و شرایط تحریم،  ورود اتباع برخی از کشورها به ایران مانند آمریکا، انگلیس و کانادا با برخی محدودیت و کمی سخت گیری همراه است. اتباع و شهروندان این کشورها برای حضور در ایران و دریافت ویزا باید به طور کامل برنامه سفر خود را ارئه دهند و فقط برای مدت تعیین شده در کشورمان بمانند.

مقالات مرتبط

7 غذای معروف چینی 7 غذای معروف چینی
بهترین هتل های پاریس 2024 بهترین هتل های پاریس 2024
با توکیو بیشتر آشنا شوید با توکیو بیشتر آشنا شوید
بلیط چارتری چیست بلیط چارتری چیست
بهترین هتل های گرجستان بهترین هتل های گرجستان
جاذبه های گردشگری شهر گوانجو جاذبه های گردشگری شهر گوانجو
محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین محبوب‌ ترین تورهای نمایشگاهی چین
جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم جاذبه های گردشگری پکن را بشناسیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348