ورونا شهر رومئو و ژولیت در ایتالیا

حتما از عشق رومئو و ژولیت بارها و بارها شنیدید، شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید خانه‌های این دو عاشق و معشوق در داستان خیالی شکسپیر کجاست!  شهر وِرونا در ایتالیا شهری است که به لطف رومئو و ژولیت به پایتخت عشق تبدیل شده و هر سال گردشگران زیادی از این شهر دیدن می‌کنند. برای کسانی که به هنر، معماری و اپرا علاقه مند هستند ورونا بهترین گزینه است. با قصرشیرین همراه باشید.

 

‌شهر ورونا در ایتالیا

خانه ی ژولیت معروفترین قسمت این شهر است، با وجود این که ژولیت وجود خارجی نداشت و در این خانه زندگی نکرده، اما بالکن معروف این خانه و مجسمه‌ ی برنز ژولیت که در حیاط خانه قرار گرفته طرفدارن زیادی دارد. حتی مشخص نشده که آیا اصلا شکسپیر در طول زندگیش از این شهر دیدن کرده بود یا نه!

از بیش از دو هزار سالِ پیش، ورونا یکی از شهرهای  مهم اروپایی بود و امروزه آثار زیادی از آن دوران باقی مانده است.

جمعیت شهر ورونا حدود 630 هزار نفر است. زبان رسمی مردم ایتالیایی و واحد پولشان هم یورو میباشد.

مجسمه ژولیت
مجسمه ژولیت

 

دیدنی های ورونا

میدان دی سینیوری نماد دانته در این میدان ساخته شده است. دانته شاعر معروف ایتالیایی بود که از فلورانس اخراج می‌شود و به ورونا می آید. کاخ و باغ جوستی، کلیسای سنت آناستازیا،  کلیسای جامع ورونا… از دیگر دیدنی های شهر ورونا هستند.

 

جاذبه های گردشگری ورونا

خانه ژولیت (Romeo’s House)

شاید بتوان گفت که «خانه ژولیت»، معروف‌ترین مکان گردشگری در ورونا به شمار می‌رود. هرچند که شخصیت رومئو و ژولیت در داستان شکسپیر کاملاً تخیلی می‌باشد و ژولیت واقعاً در این خانه زندگی نکرده، اما بالکن معروف این خانه و مجسمه‌ی برنز ژولیت که در حیاط این مکان واقع شده، عشاق و دوستداران این داستان رمانتیک را به سمت خود جلب کرده است؛ تا جایی که تیمی را استخدام کرده‌اند تا به نامه‌های فرستاده شده برای ژولیت پاسخ دهند. لقب «شهر عشق» نیز که به ورونا نسبت داده می‌شود، از وجود همین خانه نشأت می‌گیرد. «خانه‌ی رومئو» هم در نزدیکی این منطقه قرار دارد، اما به این اندازه مورد توجه واقع نشده است.

 

ونیز بزرگترین شهر بدون خودروی جهان

جاذبه های گردشگری شهر ورونا در ایتالیا

آمفی تئاتر رومی

علاوه بر خانه و بالکن ژولیت، «آمفی تئاتر رومی» (Roman amphitheater) یا همان «تماشاخانه‌ی ورونا» نیز نماد ویژه‌ی شهر ورونا به حساب می‌آید. البته این مکان را به طور ساده با نام «آرِنا» (Arena di Verona) نیز می‌شناسند و قدمت آن احتمالاً به قرن اول میلادی برمی‌گردد. آرنا در میدان دیدنی «بِرا» (Piazza Brà) واقع شده و مانند آمفی‌تئاترهای دیگر، ابتدا محلی برای برگزاری مبارزات گلادیاتورها بوده و تا 30،000 نفر ظرفیت داشته است. همچنین این آمفی‌تئاتر، یکی از بهترین بناهای تاریخی محسوب می‌شود که توانسته‌اند ساختار اصلی آن را به خوبی حفظ کنند. برای نمای بیرونی آن از آجر و مرمر مخصوص شهر ورونا استفاده شده که حالتی کروماتیک به آن می‌دهد. امروزه این مکان، یکی از استیج‌های مهم برای برگزاری کنسرت‌ها و جشنواره‌های موسیقی به شمار می‌رود.

 

جاذبه های گردشگری ایتالیا

قلعه وکیو ورونا

خاندان «اسکالیجری» (Scaligeri) دستور ساخت «قلعه‌ی وکیو» (Castelvecchio) را در سال 1354 میلادی صادر کردند تا هنگام خطرات و شورش‌ها، محافظ آن‌ها باشد. این قلعه به «پل اسکالیجرو» (Scaliger Bridge) متصل است که درواقع برای آن‌ها، راه فراری به حومه‌ی شهر به حساب می‌آمد. برج‌های اصلی این قلعه به چشم‌انداز بی‌نظیر شهر، پل و تپه‌های اطراف دسترسی دارد. «کارلو اسکارپا» (Carlo Scarpa)، دیزاین داخلی این مکان را با مهارت بالایی بازسازی کرده تا به فضای تاریخی و یکپارچگی آن خدشه‌ای وارد نشود. همچنین نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی از «بیزانو» و «تینتورتو» را نیز در داخل این قلعه و در «موزه‌ی کاستل وکیو» به نمایش می‌گذارند. حیاط اصلی و زمین رژه در سمت راست قلعه‌ی وکیو و «عمارت اسکالیجر» هم در سمت چپ آن قرار گرفته که اربابان در آن زندگی می‌کردند.

 

کلیسای سن زنو

کلیسای سن زنو ماجور (Basilica of San Zeno Maggiore)، یکی از بهترین نمونه‌های معماری رمانسک در ایتالیا محسوب می‌شود. و از ظاهر آن اینطور برمی‌آید که به قرن 12 میلادی تعلق داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم حتماً از درهای هر 2 سمت و نقاشی‌های دیواری مربوط به قرن 13 تا 15 میلادی آن نیز دیدن کنید.

 افسانه‌ای وجود دارد که طبق آن ظاهراً در زمان طغیان رود «آدیجه» (Adige) در سال 589، آب در نهایت جلوی درب ورودی این کلیسا متوقف می‌شود. که در محل دفن هشتمین اسقف ورونا، یعنی «سنت زنو» واقع شده بود.

 

16 جاذبه برتر گردشگری در میلان

 

پیاتزا دل اربه

پیاتزا دل اربه (Piazza delle Erbe) یا همان «میدان اِربه»، یکی از تماشایی‌ترین و سرزنده‌ترین میدان‌ها در ایتالیا است. که چترهای سایه‌بان و بناهای تاریخی، آن را احاطه کرده‌اند. این میدان در روزهای شنبه و یکشنبه، تبدیل به بازار سبزیجات و میوه‌های رنگارنگ می‌شود و حکم سالن پذیرایی شهر ورونا را پیدا می‌کند!

در بخش شمالی این میدان، فواره‌ای ایجاد شده که به سال 1368 تعلق دارد و مجسمه‌ی «مریم مقدس ورونا را دربرمی‌گیرد. از دیگر بناهای معروف واقع در این میدان می‌توان به «برج لامبرتی»  (Torre dei Lamberti)، «خانه‌ی ماتزانتی» و «کاخ مافِی»(Palazzo Maffei)  اشاره کرد که برای دکور آن از مجسمه‌هایی از خدایان یونانی همچون آپولو، ونوس و ژوپیتر کمک گرفته‌اند.

 

پیاتزا دی سینیوری

 پیاتزا دی سینیوری  (Piazza dei Signori) یا همان «میدان سینیوری»، بناهای تاریخی و کاخ‌های بسیاری را دربرمی‌گیرد که با گذرگاه‌های تاق‌دار به هم متصل شده‌اند. شاعر معروف ایتالیایی، یعنی دانته، بعد از اخراجش از فلورانس در ورونا زندگی می‌کرد. و مجسمه‌ی او درست در مرکز این میدان قرار دارد.  لوجا دل کُنسیلیو  (Loggia del Consiglio) نیز در بخش شمالی این میدان واقع شده که یکی از بهترین بناهای ساخته شده به سبک رنسانس اولیه در ایتالیا به حساب می‌آید و سقف آن را با مجسمه‌هایی از شهروندان معروف ورونا تزئین کرده‌اند.

 

پالرمو، پایتخت فرهنگی ایتالیا

 

کلیسای جامع ورونا

 کلیسای جامع ورونا  (Verona Cathedral) به سبک رمانسک قرن 12 میلادی ساخته شده، اما قدمت شبستان آن به سبک گوتیگ قرن 15 تعلق دارد. بر روی در ورودی اصلی و زیبای این کلیسا، تندیس «اولیور» و «رولاند» قرار دارد. که از دلیران پادشاه «کارل بزرگ» یا همان «شارلمانی» به حساب می‌آمدند. مقبره‌ی «سنت آگاتا» هم در این کلیسا واقع شده، اما بیشتر از همه یادتان باشد از شاهکار  تیسین  (Titian)، یعنی تابلوی عروج مریم مقدس (Assumption of the Virgin) نیز حتماً دیدن کنید.

 

مقبره خانواده اسکالیجر

 کلیسای سانتا ماریا آنتیکا (Santa Maria Antica)، کلیسای کوچک اما دوست داشتنی است. که ساخت آن در قرن 12 میلادی به پایان رسید. و بعداً به کلیسای خانوادگی خاندان اسکالیجر تبدیل شد که در قرن 13 و 14 میلادی بر ورونا حکومت کردند. مقبره‌های فرمانروایان این خانواده (Scaliger Tombs) معمولاً تمام توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. و زیبایی خود کلیسا از چشم‌ها به دور می‌مانَد. بالای هر مقبره، تندیسی از آن‌ها قرار داده شده . که به طور کامل زره‌پوش هستند. بالای در ورودی کلیسا نیز تابوت و نسخه‌ی کپی مجسمه‌ی سوار بر اسب یکی از همین فرمانروایان قابل مشاهده است. و نسخه‌ی اصلی آن در قلعه‌ی وکیو قرار دارد.

 

فلورانس، شهر مورزه ها

کلیسای سنت آناستازیا

 کلیسای سنت آناستازیا  به سبک گوتیک ساخته شده و به اواخر قرن 13 میلادی تعلق دارد. این کلیسا در میدانی کوچک در مرکز شهر ورونا و در نزدیکی کلیسای سانتا ماریا آنتیکا واقع شده است.

صحنه‌هایی از زندگی «سنت پیتر» را می‌توان بر روی درگاه این مکان مشاهده کرد. که بر روی سنگ حک شده‌اند و بالاتر از آن‌ها، یک دیوارنگاری مربوط به قرن 15 میلادی قرار دارد. همچنین می‌توانید از 2 مجسمه‌ی سبک گروتسک دیدن کنید که ظرف آب مقدس را در دست گرفته‌اند. یادتان باشد بازدید از نقاشی دیواری  سنت جورج و پرنسس  (Saint George and the Princess) اثر  پیزانلو  (Pisanello) را از دست ندهید.

 

باغ و کاخ جوستی

قدمت  کاخ جوستی  (Palazzo Giusti) به قرن 16 میلادی برمی‌گردد و  باغ جوستی (Giardino Giusti)، پشت این کاخ واقع شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند از میان باغچه‌های گل‌کاری شده، مجسمه‌ها و باغ مارپیچ آن عبور کنند. باغ جوستی، یک راه دیگر نیز دارد. و از آن سمت به باغی کوچک‌تر می‌رسد که دورنمای شهر توسط درخت‌های سرو قدیمی قاب گرفته شده است. این باغ در شمار بهترین باغ‌های رنسانس در ایتالیا به شمار می‌رود. و اگر به دنبال جایی برای لذت بردن از طبیعت، فرار از گرما .و شلوغی مرکز شهر هستید، بازدید از این باغ خالی از لطف نخواهد بود.

مقالات مرتبط

داستان شگفت انگیز کولوسئوم داستان شگفت انگیز کولوسئوم
ناپل، شهر تاریخی ایتالیا با طعم پیتزاهای خوشمزه ناپل، شهر تاریخی ایتالیا با طعم پیتزاهای خوشمزه
رم ، شهر معروف به گلادیاتورها رم ، شهر معروف به گلادیاتورها
16 جاذبه برتر گردشگری در میلان 16 جاذبه برتر گردشگری در میلان
ونیز بزرگترین شهر بدون خودروی جهان ونیز بزرگترین شهر بدون خودروی جهان
فلورانس، شهر موزه‌ها و تاریخ ایتالیا فلورانس، شهر موزه‌ها و تاریخ ایتالیا
پالرمو، پایتخت فرهنگی ایتالیا پالرمو، پایتخت فرهنگی ایتالیا
جاذبه های گردشگری ایتالیا جاذبه های گردشگری ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348