جنگلهای دوهزار و سه هزار تنکابن ، طبیعتی بی نظیر در مازندران

مازندران

استان مازندران

استان مازندران بعنوان یکی از زیباترین و خوش آب و هوا ترین مناطق کشور، در شمال کشور قرار دارد. آب و هوای این استان مرطوب و معتدل خزری میباشد. مرکز استان مازندران شهرستان ساری است. این استان بخش اعظمی از سواحل دریای خزر را دربرگرفته است. به همین علت نام دیگر دریای خزر را دریای مازندران می نامند. استان مازندران با 23765 کیلومتر مربع وسعت، از حدود 1.46 درصد مساحت خاک ایران را دربرگرفته است. جمعیت این استان طبق آخرین سرشماری انجام شده نزدیک به 3283577 نفر میباشد. این استان دارای 22 شهرستان میباشد. مردم استان به زبان مازندرانی صحبت میکنند و دارای مذهب شیعه میباشند.

جنگلهای دوهزار و سه هزار شهرستان تنکابن

استان مازندران

 

اماکن گردشگری معروف استان مازندران

استان مازندران بعلت دارا بودن طبیعت منحصر به فرد دارای اماکن گردشگردی بسیار زیبا و طبیعی میباشد. چند نمونه از آنها عبارتند از:

دریاچه باداب سورت شهرستان ساری

 

اقتصاد مردم مازندران

استان مازندران به واسطه مناطق طبیعی جذاب، سالانه میزبان میلیونها گردشگر میباشد. حضور گردشگران پرشمار در این استان، به یکی از راه های کسب درآمد مردم استان تبدیل شده است. علاوه بر این اکثر مردم استان به کشاورزی و باغداری مشغولند. عده دیگری نیز مشغول دامپروری میباشند. از محصولات دامی میتوان به گاوهای شیرده محلی و گوسفندان اشاره کرد. همچنین برنج و مرکبات از محصولات مهم کشاورزی و باغداری مردم استان به شمار می روند.

طبیعت استان مازندران

 

شهرستان تنکابن

شهرستان تنکابن (معروف به شهسوار) واقع در غرب استان مازندران میباشد. دارای جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی است. مهمترین جاذبه های گردشگردی این شهرستان جنگل های دوهزار و سه هزار به همراه سواحل زیبای دریای خزر (دریای مازندران) می باشد. قدمت این شهرستان به بیش از 3000 هزار سال قبل برمیگردد. از دیگر امکانات گردشگری شهرستان تنکابن میتوان به بازار روز و بازار ماهی، پل چشمه کیله، امامزاده شیرود، دشت دریاسر و جنگلهای دوهزار و سه هزار اشاره کرد. این شهرستان دارای تابستانهای شرجی و آب و هوای نسبتا سردی در زمستان میباشد. بهار و پاییز از بهترین فصول برای سفر به تنکابن میباشد.

شهرستان تنکابن

 

صنایع دستی و غذاهای محلی تنکابن

بخش قابل توجهی از اطلاعات گردشگری شهرستان تنکابن، صنایع دستی و سوغات این شهرستان است که شامل موارد زیر میباشد:

  • محصولات باغی مانند گردو، فندق و مرکبات
  • محصولات کشاورزی مانند برنج و چای
  • محصولات غذایی مانند ماست چکیده و زیتون پرورده
  • صنایع دستی شامل چوخا، کلاه پشمی، ظروف سفالی و چوبی و …

یکی از بهترین تفریحاتی که عموما مسافران و گردشگران را در همان ساعات ابتدایی حضور در استان مازندران به خود جلب میکند، غذاهای محلی مختص این استان میباشد. از غذاهای محلی شهرستان تنکابن میتوان به نازخاتون، کدوپلو، آش کدو، خورشت سیر انار و مالابیج اشاره کرد.

غذای محلی شهرستان تنکابن

 

جنگلهای دوهزار و سه هزار

جنگلهای دوهزار و سه هزار دارای جاده ای بسیار زیباست که از بهترین مسیرهای جنگلی در کشور به شمار میرود. آغاز این جاده ها از شهرستان تنکابن بوده و به ارتفاعات جنگلهای دوهزار و سه هزار منتهی می شود. همچنین دارای زیباترین چشم اندازها به مناطق جنگلی مازندران است. شامل آب و هوای بکر و طبیعتی جذاب است. پس از عبور از این جاده، به ارتفاعات زیبایی میرسید که زیباترین ییلاقات استان مازندران روبروی شما قرار گرفته است. این منطقه به علت حضور در ارتفاع زیاد، در فصول سرد از بارش های شدید برخوردار است که سفر به آنجا را خطرآفرین میسازد.

پارک جنگلی دوهزار و سه هزار

در طول جاده دوهزار، رودخانه زیبا و پرآبی قرار دارد که شما را در این مسیر همراهی میکند. اطراف این جاده، جنگلهای هیرکانی و درختان راش آنرا فرا گرفته است. با ورد به ارتفاعات بالاتر و جنگلهای سه هزار، مناطق بکرتر و جذابتری به چشم میخورد.

وجود گونه های مختلف پرندگان و دارکوب ها در ارتفاعات این جنگلها و درختان بلند موجب شده تا جاذبه های این مناطق را بیش از پیش کند. همچنین صدای آواز پرندگان به همراه جریان رودخانه خروشان به گوش میرسد. در ساعات ابتدایی فصلهای بهار و پاییز به دلیل شرایط آب و هوایی حاکم بر این مناطق، مه غلیظی این جنگلها را میپوشاند. مردم این مناطق در رودخانه های مسیر جاده جنگلی دوهزار و سه هزار به ماهیگیری در این مناطق می پردازند. یکی از دلایلی که از نامگذاری این جنگلها گفته می شود این است که ارتفاع این مناطق به دو هزار و سه هزار متر از سطح دریا میرسد.

هنگام ورود به این جنگلها، بطور کامل از شرایط و هواهوی شهری دور خواهید بود و آرامش روحی فوق العاده ای را تجربه خواهید کرد.

جاده جنگلی دوهزار

 

جاذبه های گردشگری جنگلهای دوهزار و سه هزار

  • استخرهای پرورش ماهی: هنگام عبور از جنگلهای دوهزار، احتمالا استخرهای پرورش ماهی قزل آلا به چشم شما خواهد خورد. از این استخرها هم امکان بازدید و هم امکان خرید وجود دارد.
  • موزه مردم شناسی برسه دوهزار: این موزه در دل جنگلهای دوهزار قرار دارد. شامل تجهیزات قدیمی مورد استفاده مردم این مناطق به همراه معرفی آداب و رسوم آنها میباشد.
  • آبشار ماهی ورزان: این آبشار در محل سرچشمه رودخانه جاده دوهزار قرار دارد. منطقه ای مناسب جهت علاقه مندان میباشد.
  • ییلاق وینی جنگلهای دوهزار: این ییلاق محل چرای دام های روستای الموت است. در روزهای سرد زمستانی، یخبندان سنگینی را تجربه میکند. پس از عبور از این ییلاق، به مدت 3 الی 4 ساعت به قله سیالان خواهید رسید.
  • حوضچه آبگرم سه هزار: این حوضچه دارای مساحت 5 متر مربع در دامنه ارتفاعات جنگلهای سه هزار قرار دارد. دمای آب این حوضچه حدود 40 درجه و بسیار زلال میباشد.
ییلاق وینی

 

مسیر ورودی جنگلهای دوهزار و سه هزار

این جنگلها در ارتفاعات جنوبی شهرستان تنکابن قرار دارد. ورودی این جنگلها از خرم آباد تنکابن امکان پذیر میباشد. اگر از سمت روستای چلاسر به این مناطق سفر میکنید، در قسمت سه راه سلیمان آباد تابلوهای راهنما مقابل شما قرار خواهد گرفت. (جنگلهای دوهزار و سه هزار از روی نقشه)

رودخانه جاده جنگلی سه هزار

مقالات مرتبط

شهرک ساحلی قصرشیرین، اقامتگاهی منحصربه فرد در سی سنگان نوشهر شهرک ساحلی قصرشیرین، اقامتگاهی منحصربه فرد در سی سنگان نوشهر
اوپرت ، مرز شگفت انگیز مازندران و سمنان اوپرت ، مرز شگفت انگیز مازندران و سمنان
رامسر ، عروس مازندران رامسر ، عروس مازندران
چشمه های باداب سورت ، دومین چشمه آب شور دنیا چشمه های باداب سورت ، دومین چشمه آب شور دنیا
دریاچه الندان ساری ، بهشت گمشده مازندران دریاچه الندان ساری ، بهشت گمشده مازندران
دریاچه ارواح جاذبه‌ای منحصر به فرد در مازندران دریاچه ارواح جاذبه‌ای منحصر به فرد در مازندران
میانشه، دریاچه‌ای زیبا در مازندران میانشه، دریاچه‌ای زیبا در مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *