چشمه های باداب سورت ، دومین چشمه آب شور دنیا

ساری

چشمه های باداب سورت ساری

استان سرسبز و زیبای مازندران دارای آب و هوای معتدل میباشد. این استان در قسمت جنوبی دریای خزر قرار گرفته است. به دلیل آب و هوای مناسب و مناظر طبیعی زیبا سالانه میزبان گردشگران پرشماری میباشد. مازندران بعنوان قطب گردشگری دارای شهرهایی با گونه های طبیعی بسیار زیبا میباشد. در ادامه به یکی از آنها اشاره خواهیم کرد.

مازندران
استان زیبای مازندران

 

شهرستان ساری

شهرستان ساری، مرکز استان مازندران، بعنوان یکی از زیباترین و قدیمی ترین شهرهای استان مازندران به شمار میرود. شرایط طبیعی این شهرستان موجب جذب مسافران و گردشگران زیادی درطول سال میشود. این شهرستان از سمت شرق به شهرستان نکا و از سمت غرب به شهرستان قائمشهر منتهی میشود. طبق آخرین سرشماری جمعیت شهرستان ساری نزدیک به 500 هزار نفر میباشد. روز 13 تیرماه به دلیل پرتاب تیر آرش کمانگیر از این شهر به نام “روز ساری” نامگذاری شده است.

ساری
میدان ساعت شهرستان ساری

 

اماکن دیدنی ساری

چند مورد از اماکن گردشگری شهرستان ساری عبارتند از:

 • بوستان ملل ساری
 • بوستان ولایت ساری
 • بوستان دامادی ساری (معروف به پارک آفتاب ساری)
 • بوستان جنگلی شهید زارع
 • دریاچه الندان ساری
 • برج رسکت ساری
 • آبشار اوبن ساری
 • سد شهید رجایی ساری
 • چشمه های باداب سورت
ساری
بوستان ولایت شهرستان ساری

 

سوغات شهرستان ساری

شهرستان ساری دارای تنوع غذایی متنوعی میباشد. از این رو دارای سوغاتی های لذیذی نیز میباشد. چند مورد از سوغاتی های شهرستان ساری عبارتند از:

 • کلوچه
 • عسل کوهی
 • رب انار ترش
 • انواع مربا و عرقیجات
 • انواع ترشیجات و لواشک
 • سیرترشی، تمشک و ازگیل و …
ترشیجات
سوغاتی شهرستان ساری

 

حوادث ناگوار ساری

شهرستان ساری در طول تاریخ مشمول اتفاق ناگوار و تلخی شده است. چند مورد از این حوادث ناگوار عبارتند از:

 • طغیان رودخانه تجن در سال 323
 • به خاک و خون کشید شدن ساری توسط تیمور در سال 795
 • به اتش کشیده شدن فرح آباد ساری توسط روس ها در سال 1045
 • وقوع زلزله های هولناکی در ساری در سالهای 1017 و 1098 و 1223
 • مرگ بسیاری از مردم در اثر وقوع بیماری های طاعون و تیفوس
ساری
مجموعه تاریخی فرح آباد شهرستان ساری

 

سفر به ساری

برای سفر به شهرستان ساری راه های مختلفی وجود دارد:

 1. یکی از راه های دسترسی به شهرستان ساری مسیر هوایی میباشد. شهرهایی نظیر تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، ارومیه، بندرعباس و کیش بصورت هفتگی دارای پروازهایی به سمت ساری هستند. فرودگاه دشت ناز ساری یکی از فرودگاه های بین المللی کشور است.
 2. از دیگر مسیرهای دسترسی به شهرستان ساری مسیر زمینی میباشد. برای رسیدن به ساری از سمت تهران سه مسیر مختلف وجود دارد؛ مسیر اول جاده هراز از سمت شهرستان آمل می باشد. مسیر دوم جاده فیروزکوه منتهی به شهرستان قائمشهر است. مسیر سوم هم تعلق میگیرد به جاده چالوس. این مسیر از غرب استان مازندران به سمت ساری منتهی میشود.
 3. یکی دیگر از راه های رسیدن به ساری، مسیر ریلی میباشد. این یک مسیر لذت بخش برای مسافران عزیز میباشد. خصوصا در مسیر ریلی تهران به ساری که دارای جاذبه های گردشگری وصف نشدنی می باشد.
ورسک
پل ریلی ورسک استان مازندران

 

چشمه های باداب سورت ساری

یکی از بهترین و جذابترین اماکن گردشگری شهرستان ساری، چشمه های باداب سورت مبیاشد. این چشمه ها طبیعی از جنس تراورتن از مهمترین اماکن گردشگری مازندران به شمار میروند. باداب سورت در سال 87 ثبت ملی شده است. چشمه های باداب سورت توسط درختچه های زرشک وحشی احاطه شده است. این مکان دارای چندین چشمه میباشد که هریک از لحاظ رنگ و بو و مزه کاملا متفاوت هستند. نام این چشمه ها برگرفته از دو واژه باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر میباشد. این مکان گردشگری در جنوب شهرستان ساری قرار دارد. (موقعیت چشمه های باداب سورت روی نقشه)

ساری
چشمه های باداب سورت شهرستان ساری

 

دسترسی به چشمه های باداب سورت ساری

چشمه های باداب سورت در روستای اروست قرار دارد. برای سفر به این مکان گردشگری میتوان از دو مسیر وارد روستای اروست شد. مسیر اول از سمت استان سمنان، شهرستان شهمیرزاد و فولاد محله میباشد که میتوان از طریق سه راه تلمادره وارد روستای اروست شد. مسیر دوم اما از سمت شهرستان ساری است که پس از پیمودن جاده ساری به کیاسر میتوان وارد این روستا شد.

ساری
چشمه های باداب سورت شهرستان ساری

 

ویژگیهای چشمه های باداب سورت ساری

این چشمه های پلکانی بعد از چشمه های پاموکاله ترکیه، بعنوان دومین چشمه آب شور از جاذبه های گردشگری جهان به حساب می آید. طبقات پلکانی و حوضچه های واقع در این چشمه ها، منظره شگفت انگیزی را پدید آورده است. این چشمه ها همچنین دارای خواص دیگری نیز میباشند؛

 • چشمه اول دارای عمقی بسیار زیاد و آبی بسیار شور میباشد. به علت شور بودن آب، در زمستان یخ نمیزند. این چشمه برای درمان بیماریهایی نظیر رماتیسم و میگرن نیز سودمند است.
 • چشمه دوم در قسمت شمال غربی این مکان قرار دارد. آب این قسمت دارای رنگ قرمز و مزه ای ترش است.
ساری
چشمه های باداب سورت شهرستان ساری

 

اماکن رفاهی در اطراف چشمه های باداب سورت ساری

در اطراف این چشمه ها مکانهای طبیعی و گردشگری دیگری نیز وجود دارد. روستای مالخواست در فاصله 9.8 کیلومتری و روستای اروست در فاصله 10.5 کیلومتری از این چشمه ها قرار دارند. همچنین برای اقامت گردشگران نیز هتل هایی در اطراف این مکان قرار دارند که میتوانند استفاده کنند. اقامتگاه های بوم گردی سورت و موسوی از جمله اقامتگاه های موجود در آن مناطق هستند. رستوران توسکا سورت و رستوران محلی باداب هم برای رفاه گردشگران آن منطقه نیز تعبیه شده است.

ساری
چشمه های باداب سورت شهرستان ساری

 

نکاتی در ارتباط با سفر به چشمه های باداب سورت ساری

همانطور که گفته شد این یکی از اماکن گردشگری جذاب دنیاست. اما نگهداری و محافظت از این آثار ملی یکی از وظایف مهم هر گردشگری است. گردشگران و بازدید کنندگان باید نکات بهداشتی و مراتب اصولی بازدید از این مکان را رعایت کنند تا در حفظ این چشمه ها جامه عمل بپوشانیم.

ساری
چشمه های باداب سورت شهرستان ساری

مقالات مرتبط

شهرک ساحلی قصرشیرین، اقامتگاهی منحصربه فرد در سی سنگان نوشهر شهرک ساحلی قصرشیرین، اقامتگاهی منحصربه فرد در سی سنگان نوشهر
اوپرت ، مرز شگفت انگیز مازندران و سمنان اوپرت ، مرز شگفت انگیز مازندران و سمنان
رامسر ، عروس مازندران رامسر ، عروس مازندران
جنگلهای دوهزار و سه هزار تنکابن ، طبیعتی بی نظیر در مازندران جنگلهای دوهزار و سه هزار تنکابن ، طبیعتی بی نظیر در مازندران
دریاچه الندان ساری ، بهشت گمشده مازندران دریاچه الندان ساری ، بهشت گمشده مازندران
دریاچه ارواح جاذبه‌ای منحصر به فرد در مازندران دریاچه ارواح جاذبه‌ای منحصر به فرد در مازندران
میانشه، دریاچه‌ای زیبا در مازندران میانشه، دریاچه‌ای زیبا در مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348