اوپرت ، مرز شگفت انگیز مازندران و سمنان

استان مازندران

استان سرسبز و زیبای مازندران دارای آب و هوای معتدل خزری میباشد. در قسمت جنوبی دریای خزر (دریای مازندران) قرار گرفته است. این استان به دلیل آب و هوای مناسب و طبیعت زیبا سالانه میزبان میلیونها گردشگر میباشد. مازندران همچنین بعنوان قطب گردشگری دارای گونه های طبیعی متنوع و بسیار زیبا میباشد.

استان مازندران

 

استان سمنان

استان سمنان دارای مساحت ۹۷۴۹۱ کیلومتر مربع میباشد. از لحاظ جمعیت هفتمین استان پهناور کشور می باشد. همچنین از نظروسعت ۴ برابر استان تهران است و شامل هشت شهرستان: سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار،مهدیشهر،آرادان، میامی و سرخه می باشد. سمنان در دوران باستان بخشی از چهاردهمین ایالت تاریخی ورن (ورنه) از تقسیمات شانزده گانه دوران اوستایی بوده است. این استان به دلیل قرارگیری در موقعیت ویژه جغرافیایی، استانی امن و دارای پتانسیل های فراوان محیطی، انسانی و اجتماعی می باشد.

استان سمنان

 

شهرستان مهدیشهر

مهدیشهر از سمت جنوب به شهرستان سمنان، از سمت شمال به شهرستان ساری (مازندران)، از سمت غرب به شهرستان فیروزکوه (تهران) و از شرق به شهرستان دامغان محدود منتهی مشود. ناحیه سنگسر(نام قدیمی شهرستان مهدیشهر با همین مشخصات جغرافیایی) تا قبل از شهریور ماه سال ۱۳۲۰ دارای فرمانداری نظامی بود که دهستان های دودانگه و چهاردانگه و نقاط دیگری از شهرستان ساری جزء آن بوده است. جمعیت شهرستان مهدیشهر طبق آخرین سرشماری عمومی در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۶۸۷۵ نفر بوده است . مساحت این شهرستان حدود ۱۱۰۰ کیلومتر مربع می باشد. مهدیشهر در ۱۶ کیلومتری شمال استان سمنان جای دارد. شهر زیبا و خوش آب و هوای شهمیرزاد که از جمله شهرهای شهرستان مهدیشهر است، تابستان هر سال هزاران گردشگر را به دیدن مناظر زیبا و درختان سر به فلک کشیده خود می کشاند.

در این مناطق معادن متعددی از جمله معادن سنگ ساختمانی، لاشه، خاک نسوز، آهن، سرب، گچ آهک سفید، سنگ شیشه و … وجود دارد. این شهرستان را میتوان منطقه ای کاملا کوهستانی به حساب آورد که در جنوب رشته کوه های البرز قرار دارد. بلندترین قله ی این شهرستان، نیزوای چاشم است که با ارتفاع ۳۸۱۰ متر در شمال مهدیشهر خودنمایی می کند. این یک منطقه ای کاملا کوهستانی است و دارای پوشش گیاهی از جمله : گز، تاغ ، کنار، کور، خارشتر،اسپند، سریش و … است. مهم ترین محصولات این شهرستان عبارتند از: غلات (گندم و جو )، علوفه (یونجه و اسپرس)، انار، انگور و زرد آلو.

طبیعت شهرستان مهدیشهر

 

جاذبه های گردشگری مهدیشهر

شهرستان مهدیشهر دارای جاذبه های گردشگری طبیعی متنوعی میباشد که به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

درجزین

درجزین یا درگزین یکی از شهرهای مهدیشهر است.این شهر بخاطر عبور چشمه گل رودبار و داشتن چندین قنات از آبادانی خوبی برخوردار است. برخی از میوه‌جات آن همانند زردآلو و انار شهرت دارد. درجزین به انارستان های پربار و به شهر یاقوت سرخ کویر شهرت دارد. بیشتر اهالی این منطقه دارای مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند.

ملاده

روستای ملاده از توابع شهرستان مهدیشهر در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شهمیرزاد قرار دارد. آب‌و‌هوای این روستا در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و پربرف است. از جاذبه های تاریخی آن نیز می توان به خانه ابراهیم خان اشاره کرد.

پرور

منطقه گردشگری “پرور” در ۴۶ کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده که به عنوان منطقه حفاظت شده “پرور” شناخته میشود. جنگلهای زیبای اورس (سرو کوهی)، مراتع سر سبز و جنگلهای درختان پهن برگ مرتفع به همراه تنوع کم نظیر حیات وحش، منظره جذابی در این منطقه بوجود آورده است. از مهمترین آثار تاریخی این روستا میتوان به امامزاده سید تاج الدین و حمام وگورستان اشاره نمود.

منطقه حفاظت شده پرور

 

رودبارک

منطقه رودبارک در شمال مهدیشهر قرار داشته و شامل پوشش گیاهی به وسعت ۸۰۶۰ کیلومتر می باشد. جنگل رودبارک در مسیر راه شهر شهمیرزاد به فولادمحله و در۸۴ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سمنان قرار دارد. قرار داشتن این جنگل در ارتفاع باعث شده که دارای چشم انداز زیبایی شود. این جنگل بعنوان مناطق نمونه گردشگری به حساب می آید و موجب رفع خستگی راه را برای مسافران و گردشگران شده و خاطرات خوشی برای آنان به همراه دارد.

دربند

منطقه سرسبز و کوچکی است که مابین مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهمترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، مناظر طبیعی بکر و غار دربند میباشد. همچنین مراکزی چون: دانشکده روانشناسی مهدیشهر، بیمارستان ۶۴ تختخوابی، تالار بین المللی و هتل دربند به همراه مجتمع تفریحی و اقامتی کارگران کشور بعلت نزدیکی به مهدیشهر در این منطقه احداث شده اند. جاذبه‌های گردشگری این منطقه شامل غاردربند، دیوار صخره نوردی سنگسرسل، مناظر زیبا و چشمه سارهای روان میباشد. منطقه دربند علاوه بر امکانات گردشگری، از اهمیت کشاورزی نیز برخوردار است. گردو، آلو، سیب و صیفی جات گلخانه ای از مهمترین محصولات آن میباشد.

شیرقلعه شهمیرزاد

آثار این مکان تاریخی در سه کیلومتری شمال غرب شهر شهمیرزاد و درون دره شیخ چشمه سر بر فراز کوهی بلند و مرتفعی قرار دارد که به قلعه شیخ چشمه سر معروف است. پیشینه بنای این قلعه به ماقبل از تاریخ می‌رسد. این قلعه دارای طراحی منظمی نیست و بطور طبیعی در پستی و بلندی های کوه ساخته شده.

کافر قلعه

این قلعه در جنوب شهر مهدیشهر برروی قله کوه آثاری بسیار قدیمی ساخته شده از سنگ، گچ و ساروج دیده میشود. این قلعه مربوط به ایرانیان قبل از اسلام بوده که کافر یا قلعه گبرها نام دارد. این قلعه تاریخی مانند سایر قله ها در طول تاریخ مورد استفاده اقوام و طوایف مختلفی قرار گرفته است.

شهر شهمیرزاد

 

ییلاق اوپرت

منطقه اوپرت مرزی طبیعی بین دو استان سمنان و مازندران میباشد که تلاقی‌گاه کوهستان و جنگل است. این منطقه مرزی در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر قرار دارد. اوپرت منطقه‌ای ییلاقی با آب‌وهوای فوق العاده به همراه طبیعتی بکر، چشمه‌ها، دشت و روستاهای تماشایی است. خیلی از گردشگران برای تماشای ارتفاعات به‌ ویژه پدیده اقیانوس ابرهای اوپرت و برخی دیگر نیز برای لذت بردن از طبیعت سرسبز و ییلاقی اوپرت به این منطقه سفر می‌کنند. به‌دلیل قرارگیری در ارتفاعات، اوپرت شامل ابرهای باران‌زای مناطق جنگلی و شمالی کشور میباشد. همین امر موجب تجمع ابرها بر آسمانهای این منطقه شده و اقیانوسی از ابرها، منظره بی‌نظیری در طبیعت ایجاد می‌کند. جالب است بدانید آنچه که اقیانوس ابری اوپرت را از سایر اماکن دارای اقیانوس ابری تماشایی‌تر کرده است، ماندگاری بیشتر ابرها و تضاد و تفاوت دو چشم‌انداز سرسبزجنگلی و کویری است.

برای تماشای اوپرت لازم است که به شهرستان مهدیشهر استان سمنان سفر کنید. پس از رسیدن به این شهر، جاده‌ی مهدیشهر به‌سمت ساری را طی کنید، پس از فاصله‌ای حدود ۳۰ کیلومتری در سمت چپ جاده با تابلوی اعلانی، مسیر خود را به‌سمت منطقه حفاظت‌شده پرور با طبیعتی بکر و دست نخورده تغییر دهید و با گذر از روستاهای کولیم، کاور و ملاده به روستای سرخده می‌رسید. خروجی سمت راست از این روستا شما را به منطقه گردشگری اوپرت می‌رساند. اما اگر از سمت تهران به اوپرت می‌روید در مسیر فیروزکوه حرکت کنید و در طول مسیر به‌سمت ورسک، خطیر کوه و بعد به‌سمت اوپرت بروید و از تماشای یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران لذت ببرید. (تماشای منطقه اوپرت از روی نقشه)

طبیعت زیبای اوپرت

مقالات مرتبط

شهرک ساحلی قصرشیرین، اقامتگاهی منحصربه فرد در سی سنگان نوشهر شهرک ساحلی قصرشیرین، اقامتگاهی منحصربه فرد در سی سنگان نوشهر
رامسر ، عروس مازندران رامسر ، عروس مازندران
جنگلهای دوهزار و سه هزار تنکابن ، طبیعتی بی نظیر در مازندران جنگلهای دوهزار و سه هزار تنکابن ، طبیعتی بی نظیر در مازندران
چشمه های باداب سورت ، دومین چشمه آب شور دنیا چشمه های باداب سورت ، دومین چشمه آب شور دنیا
دریاچه الندان ساری ، بهشت گمشده مازندران دریاچه الندان ساری ، بهشت گمشده مازندران
دریاچه ارواح جاذبه‌ای منحصر به فرد در مازندران دریاچه ارواح جاذبه‌ای منحصر به فرد در مازندران
میانشه، دریاچه‌ای زیبا در مازندران میانشه، دریاچه‌ای زیبا در مازندران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348