باغ ارم شیراز و لذت بی نظیری که از تماشای آن نصیبتان می شود

باغ-ارم

شیراز از جمله مقاصد گردشگری است که بازدید از اماکن دیدنی آن هیچ وقت تمام نمی‌ شود. در هر سفر کوتاه یا بلندی که به شیراز داشته باشید، باز هم بازدید از برخی اماکن گردشگری باقی می ‌مانند و باید در سفر بعدی برای دیدن آن ‌ها برنامه ریزی کنید. در ادامه شما را با یکی از برترین جاذبه های گردشگری تور شیراز یعنی باغ ارم شیراز آشنا می‌ کنیم همراه ما باشید تا بیشتر بدانید و لذت ببرید.

تاریخچه باغ ارم شیراز

لازم است بدانید که این باغ در دوره سلجوقیان وجود داشته و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان باغ ارم مورد لطف و عنایت قرار گرفته است. این احتمال داده می‌شود که اتابک قراچه دستور ساخت این باغ را صادر کرده باشد. پس از آن که سلسله آل اینجو به دست آل مظفر رو به انقراض رفت، باغ ارم به مالکیت سلاطین آل مظفر درآمد. حتی در زمان آخرین پادشاه خاندان که شاه منصور نام داشت و به دست گورکانیان به قتل رسید، باغ ارم شکوه و آبادانی خود را حفظ کرده بود.

در زمان کریم خان زند نیز باغ ارم شیراز در مالکیت سلسله زندیه قرار داشت. همزمان با باغ‌ های معروف شیراز و سایر اماکن تاریخی این باغ نیز مرمت شد. پس از آن که دوره زندیه به سر رسید، بیش از ۷۵ سال سران ایل قشقایی باغ ارم را در اختیار خود گرفتند.

جالب است بدانید که بعضی از سران ایل قشقایی که مالک این باغ ارم بودند در گوشه ای از این باغ زیبا دفن شدند و در حال حاضر آدرس و نشانی دقیق از محل قبور آن ها وجود ندارد.

 

تاریخچه زمان فعلی باغ ارم شیراز

در مورد تاریخچه زمان معاصر این باغ باید بدانید که در سال ۱۳۴۵ این باغ به سازمان برنامه و بودجه دانشگاه شیراز واگذار شد و پس از تعمیرات اساسی زمین نسبتا بزرگی در حاشیه بلوار ارم و بلوار آسیاب به این باغ افزوده شد. در حال حاضر نیز این باغ در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و تمامی افراد و گردشگران داخلی و خارجی می ‌توانند از آن بازدید کنند. همچنین لازم است بدانیم که باغ ارم در سال ۱۳۵۳ به ثبت آثار ملی رسید و در سال ۱۳۹۰ نیز در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

معماری باغ ارم

هنگامی که در باغ ارم شیراز قدم می زنید متوجه شیبی نه چندان ملایم خواهید شد. معماران برای آن که بتوانند شیب را به خوبی کنترل کنند و شرایطی را فراهم کنند که کل باغ به آب جاری دسترسی داشته باشند، قسمت های مختلفی با پله های کوتاه و ظریفی طراحی کرده‌ اند. وجود این پله ها شما را به قدم زدن و پیاده روی در محوطه باغ ترغیب می کند. زمانی که در باغ پیاده راه می روید محو هوش و توانمندی معماران ایرانی اصیل خواهید شد. زیرا آن ها ظرافت بی نظیری در ساخت این باغ به خرج داده اند.

سیستم آبیاری و قنات نهر اعظم

قنات هایی در باغ ارم شیراز وجود دارند که به طور کلی آب این باغ را تامین می کنند یکی از این قنات ها نهر اعظم نام دارد. برای آبیاری گیاهان از دو حلقه چاه در این باغ استفاده می شود آب قنات نهر اعظم نیز به حوضچه هایی بزرگ وارد می شود و به این ترتیب مثل جویبار هایی سراسر باغ روان خواهد شد.

استخر زیبا و خیره کننده ای در باغ ارم شیراز به چشم می‌خورد که ۱۳۵ متر مساحت دارد و به شکوه باغ می ‌افزاید. جالب است بدانید که قدمت این استخر به دوره ایلخانی باز می گردد. درختان نخل زیبایی که در چهار طرف این استخر کاشته شده اند محیطی بسیار دل انگیز و فضایی روح انگیز را به وجود آورده است.

دلیل استحکام باغ ارم

دلیل اینکه باغ ارم تا به امروز استحکام خود را حفظ کرده است را می توان بهره گیری از چوب ساج در ساخت عمارت باغ ارم دانست. در واقع عمارت باغ ارم یکی از شکیل ترین و زیبا ترین معماری های دوره قاجار است و در این عمارت شاهد سه طبقه هستیم که رو به سمت مشرق ساخته شده است که در ادامه به شرح کامل آن می‌پردازیم.

کاشی کاری های بی نظیر باغ ارم شیراز

کاشی کاری ها و نقاشی ها و منبت کاری هایی که در عمارت باغ ارم به چشم می خورد از زمان عهد صفویه و قاجاریه است و کاشی های هفت رنگ زیبا ما را طی یک سفر خیالی به دوره قاجاریه می برد.

اگر در نقوش کاشی کاری ها دقت کنید نقاشی های زیبایی و خیره کننده ای را خواهید دید. از میان تمامی طرح ها و نقش ها تصویر داریوش که در حال شکار آهو است از زیبایی بسیار خاصی بهره مند است و چنانچه در طبقه بالایی قرار بگیرید نقاشی هایی می ‌بینید که یادآور شکوه و عظمت تخت جمشید است.

محوطه سرسبزی که هوش از سرتان می ‌برد

زمانی که در محوطه باغ ارم شیراز قدم می زنید گیاهان بسیار زیادی که در نقاط مختلف آن کاشته شده است نظر شما را جلب می کند. یکی از برترین قسمت های باغ ارم خیابانی است که از شرق به غرب و موازی با بلوار باغ ارم قرار دارد. سرو های کاشته شده در این خیابان زیبایی بی نظیری به محوطه باغ ارم شیراز بخشیده است. تمامی سرو‌های این خیابان زیبا و چشم نواز هستند اما سروی که به سروناز معروف شده و از شهرت جهانی برخوردار است بسیار بلند قامت است. از فاصله بسیار زیادی می توانید این درخت بلند قامت را ببینید و از موزون بودن آن لذت ببرید.

معماری عمارت باغ ارم

عمارت باغ ارم شیراز بامی شیروانی دارد و در جلوی آن ایوانی با دو ستون و سقف مسطح را شاهد هستیم. طبقه پایین عمارت باغ ارم هم سطح زمین قرار دارد و تالار اصلی آن که حوضخانه نامیده می شود. دارای دو راهرو است اگر به انتهای هر دو راهرو بروید پله هایی را می بینید که برای رفتن به طبقه بعدی تعبیه و ساخته شده است. در دو طرف راهروها شاهد دو سالن بزرگ هستیم در کنار سالن ضلع جنوبی آشپزخانه ای بزرگ خودنمایی می کند.

حوضخانه باغ ارم

هدف از ایجاد طبقه پایین که به حوضخانه نیز معروف است، مکانی برای استراحت در روزهای گرم تابستانی است.

زمانی که وارد حوضخانه می شوید سقف زیبای آن نظر شما را به خود جلب می کند. کاشی هایی که با بهره گیری از هنر معرق کاری کنار هم قرار گرفته‌اند، روایت زیبایی از داستان خسرو شیرین و شکارگاه ها مناظر طبیعی را به تصویر می ‌کشند. اگر عاشق خرید صنایع دستی هستید به طبقه پایین عمارت باغ ارم مراجعه کنید. زیرا در آنجا فروشگاه صنایع دستی وجود دارد و شما می توانید سنگ های زینتی زیبایی را خریداری کنید.

طبقه دوم عمارت

زمانی که پا به طبقه دوم عمارت باغ ارم شیراز می گذارید ایوانی بزرگ و دو ستون بلند خواهید دید. پشت این ایوان سالن بزرگی قرار دارند و در قسمت های کناری این سالن دو راهرو به چشم می خورد. کمی جلوتر که بروید در دو طرفه ایوان بزرگ دو ایوان کوچک را می بینید که در سمت مشرق قرار دارد. در این ایوان ها ستون ‌های سنگی بسیار باشکوهی به چشم می خورد. انتهای قسمت جنوبی و شمالی عمارت نیز راهروهایی وجود دارد.

طبقه سوم عمارت

وقتی وارد طبقه سوم عمارت باغ ارم شیراز می شوید با یک سالن بزرگ شبیه سالن طبقه دوم رو به رو خواهید شد. این سالن پنجره‌ های وجود دارد که به سمت ایوان اصلی باز می شوند و در هر دو طرف این سالن نیز راهروهایی به چشم می خورد. اگر به سمت راهرو ضلع شمالی عمارت بروید دو اتاق مشاهده می کنید. در کنار راهرو ضلع جنوبی نیز یک اتاق به همراه سالنی بزرگ دیده می شود، دو ایوان که در دو طرف قرار گرفته اند مثل ایوان طبقه دوم هستند و دقیقا بالای آن قرار دارند.

دو سالن در طبقه سوم وجود دارد که سقف آن را با تخته های منظم و چوب هایی زیبا پوشانده‌ اند و شما می توانید نقاشی های بسیار زیبا و چشم گیری را روی سقف سالن طبقه سوم مشاهده کنید. نقش و نگاری که در نقاشی سقف این طبقه به کار رفته است، شامل طرح های اسلیمی، نقش و نگار شکارگاه ها و چهره های زنان زیبا با ابروانی کمانی و گل و بوته های ریز و درشت است.

سرسبزی و پوشش گیاهی باغ ارم

باغ ارم توسط دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز اداره می شود، بنابراین عجیب نیست که با گونه های مختلف گیاهی در محوطه باغ ارم روبرو شویم. از آنجایی که درختان بسیار کهن سالی در باغ ارم شیراز وجود دارند نگهداری آن ‌ها نیازمند توجه، دانش و تخصص بسیاری است. همواره متخصصان این دانشکده در صدد این هستند که بتوانند طول عمر گیاهان و درختان را افزایش دهند و به سرسبزی باغ ارم کمک کنند.

گل‌هایی که در باغ ارم وجود دارند

شما در باغ ارم شاهد گل هایی هستید که نسبت به سرما مقاوم هستند یا پیاز دارند. گل های حصاری و آپارتمانی خاصی نیز در این باغ وجود دارند. در قسمت هایی از باغ شاهد رشد گیاهان رونده هستیم که وجود آن ها به زیباتر شدن باغ بسیار کمک می کنند.

مهد رزهای رنگی

برخی از افراد باغ ارم شیراز را مهد انواع رزهای رنگی و خوشبو می دانند. وقتی که در محوطه آن قدم می زنید از عطری که در فضا پیچیده است سرمست خواهید شد. تنوع گل های کاشته شده در محوطه باغ ارم فضای بسیار شاد و دل انگیزی ایجاد کرده است و اگر کمی ذوق عکاسی داشته باشید می ‌توانید سوژه های بسیار عالی برای خود پیدا کنید و تصاویری را که ثبت کرده اید با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

علاوه بر درختان سرو که زیبایی باغ ارم را تحت تاثیر خود قرار داده است سایر درختان زینتی مثل افرا، کاج، بید مجنون، زبان گنجشک، ققنوس و سپیدار نیز زیبایی خاصی به این باغ می بخشند. البته در باغ ارم شاهد درختان میوه دار نیز هستیم که از میان آن ها می‌توانیم به گردو، نارنج، بادام، سیب و ازگیل و گلابی نیز اشاره کنیم.

سایر اماکن موجود در باغ ارم شیراز

اگر پس از پیاده روی در باغ ارم هوس خوردن فالوده شیرازی به سراغتان آمد، اصلا نگران نباشید زیرا در این باغ می توانید فروشگاه هایی را بیابید که خوراکی های سنتی این شهر را به گردشگران عرضه می کنند. یکی از برترین سوغات و خوراکی های شیراز می‌توانیم به فالوده شیرازی اشاره کنیم.

در عمارت اصلی باغ ارم موزه سنگ و گوهر دریای نور واقع شده است که در آنجا می توانید گران قیمت ترین سنگ ها و خاص ترین آن ها را تماشا و یا خریداری کنید. تقریبا می‌توان گفت ۱۴۰ نوع سنگ مختلف در این موزه وجود دارد. اگرچه از زمان تاسیس آن، مدت زمان زیادی نمی گذرد اما در طی همین مدت کوتاه توانسته نظر گردشگران را به سمت خود جلب کند.

محل قرار گیری این جاذبه گردشگری

برای آن که بتوانید به راحتی به باغ ارم‌ شیراز دسترسی داشته باشید بهتر است این آدرس را دنبال کنید استان فارس، شهرستان شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم حوالی دانشگاه شیراز.

چنانچه قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی به باغ ارم شیراز بروید برای استفاده از مترو باید در ایستگاه نمازی پیاده شوید و پس از ۱۰ دقیقه پیاده روی بعد از آن که میدان دانشجو را پشت سر گذاشتید به میدان باغ ارم خواهید رسید.

همچنین اگر تمایل دارید با اتوبوس به باغ ارم بروید باید از اتوبوس های خطوط میان کلبه استفاده کنید. پس از آن به میدان ارم و بلوار نارنجستان می‌رسید، میدان نمازی را طی می کنید و در ایستگاه میدان ارم پیاده می شوید، با پیاده روی بسیار اندکی شما به باغ ارم خواهید رسید.

ساعت بازدید

شما همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب می توانید به بازدید از باغ ارم شیراز بپردازید و از تماشای معماری بی نظیر آن لذت ببرید.

بهترین زمان سفر برای بازدید

اگر قصد سفر به باغ ارم شیراز را دارید ما به شما فصل بهار، اردیبهشت ماه و اواخر فروردین را به شما توصیه می‌ کنیم. چنانچه سفر به شیراز و بازدید از باغ ارم در برنامه ریزی شما وجود دارد باید بدانید که این باغ در روزهای تاسوعا و عاشورا، شهادت امام علی، رحلت پیامبر، رحلت امام خمینی و شهادت امام جعفر صادق تعطیل است و امکان بازدید از این باغ زیبا را در این ایام نخواهید داشت.

رزرو هتل در نزدیکی باغ ارم شیراز

چنانچه برای سفر به شیراز و بازدید از باغ ارم برنامه ریزی کرده اید نگران رزرو هتل نباشید. زیرا در حوالی این باغ هتل ستارگان، هما و هتل پارس شیراز قرار گرفته است که به راحتی می توانید در آنجا اقامت کنید. ضمنا آژانس هواپیمایی قصر شیرین امکان رزرو آنلاین هتل را برای شما فراهم می‌ کند تا قبل از سفر نسبت به اسکان خود در شیراز آسوده خاطر باشید.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا شما را با باغ ارم شیراز و عمارت زیبایی که در وجود دارد، آشنا کنیم و در مورد پوشش گیاهی باغ و موزه سنگ های قیمتی آن اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. صمیمانه از شما ممنونیم که همراه ما بودید. امیدواریم مطالعه این مقاله به خوبی شما را با باغ ارم و جاذبه‌های گردشگری و فضای سبز بی نظیرش آشنا کرده باشد. منتظر نظرات شما هستیم.

 

مقالات مرتبط

غذاهای محلی و خوشمزه شیراز غذاهای محلی و خوشمزه شیراز
مارگون ، آبشاری چشمه ای در دل شیراز مارگون ، آبشاری چشمه ای در دل شیراز
ارگ کریم خان، منزلگاه بنام‌ترین شاه زند در شیراز ارگ کریم خان، منزلگاه بنام‌ترین شاه زند در شیراز
تخت جمشید، شکوه فرهنگ و عظمت ایران باستان تخت جمشید، شکوه فرهنگ و عظمت ایران باستان
سعدیه شیراز، آرامگاه پادشاه سخن سعدیه شیراز، آرامگاه پادشاه سخن
هفت تنان شیراز، راوی پنج مجلس هفت تنان شیراز، راوی پنج مجلس
آرامگاه کوروش، نگینی در پایتخت ایران باستان آرامگاه کوروش، نگینی در پایتخت ایران باستان
دشت ارژن شکارگاه پادشاهان هخامنشی دشت ارژن شکارگاه پادشاهان هخامنشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348