ویزای درمانی ایران، مقصد پرطرفدار گردشگری پزشکی در جهان

ویزای درمانی یا پزشکی از انواع ویزا می باشد، که در سال های اخیر به انواع روادید کشور ایران اضافه شده است. یکی از انواع  ویزا، که برای ورود به ایران صادر می شود، ویزای درمانی نوع T است. ویزای درمانی ایران ، اجازه ورود به ایران برای گردشگرانی است،.که با هدف درمان و کسب سلامتی به ایران سفر می کنند. این بیماران به دلایل مختلفی از جمله، عدم امکان درمان بیماری خود در کشورشان.و یا به دلیل هزینه های بالای درمان در کشور خود و یا به دنبال دریافت سطح بالاتری از خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی و مشاوره پزشکان حاذق تر، برای درمان به دیگر کشورها سفر می کنند. کشور ایران یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری پزشکی در جهان است. این بیماران با دریافت ویزای پزشکی کشور ایران، می توانند بدون هیچ نگرانی و دغدغه ی فکری به درمان بیماری خود در کشور ایران بپردازند.

البته در برخی موارد مسافرانی که به قصد زیارت  با خرید تور ایرانگردی وارد ایران می‌شوند نیز، در کنار زیارت و سیاحت خود، به انجام امور درمانی نیز می پردازند.

دسترسی سریع به عناوین مقاله…

زمان صدور و مدت اعتبار ویزای درمانی ایران

مدت زمان لازم برای صدور ویزای درمانی نوع T حدود 7 روز کاری صادر می باشد. ویزای درمانی نوع T از مواردی است که پروسه صدور آن سریع می باشد.
درموارد فوری و با نظر پزشک معالج این مدت به 1 تا 4 روز کاری کاهش می یابد. اتباع خارجی پس از دریافت ویزای پزشکی یک ماه فرصت دارند تا وارد کشور ایران شوند.
مدت اعتبار ویزای درمانی نوع T  سی روز است. (این به این معنا است، که فرد متقاضی یا همان گردشگر پزشکی با در دست داشتن این ویزا می‌تواند مدت یک ماه برای درمان در ایران اقامت داشته باشد و مراحل درمان بیماری را طی کند)
ویزای درمانی ایران قابل تمدید است. (در صورت نیاز به ادامه درمان و نیاز به اقامت بیشتر متقاضیان می توانند برای تمدید اقدام کنند. ویزای پزشکی ایران تا 90 روز قابل تمدید است.)
قوانین دریافت ویزای درمانی برای گردشگران پزشکی، تمام کشورها مشابه و یکسان نیست. صدور ویزای پزشکی برای گردشگران بعضی کشورهای خاص حدود یک ماه زمان می برد. در مورد شهروندان آمریکایی، صدور ویزای پزشکی ممکن است چندین ماه طول بکشد.

روش های اخذ ویزای درمانی ایران

 ویزای درمانی نوع T (روادید گردشگری پزشکی ایران) را به دو روش می توان دریافت کرد :

  • دریافت ویزای پزشکی از طریق آژانس های مسافرتی
  • دریافت ویزای پزشکی و درمانی فرودگاهی ایران
توریسم درمانی در ایران
توریسم درمانی در ایران

 مجوز IPD شرط صدور ویزای درمانی ایران

یکی از مهمترین شرایط و اقدامات در فرایند ثبت درخواست و کسب موافقت برای صدور ویزای پزشکی ایران(ویزای درمانی نوع T)،.ارائه سند پذیرش از مراکز درمانی و بیمارستانی می باشد. مهمترین نکته این است که تنها سند پذیرش مراکز درمانی که دارای مجوز IPD یا به عبارتی مجوز بین المللی درمان هستند، مورد قبول می باشد. مجوز IPD مراکز درمانی، باید در سامانه وزارت امور خارجه، برای ثبت ویزا بارگذاری شود.

بیمارستان جم، یکی از بزرگ ترین مراکز درمانی تهران

اخذ ویزای درمانی توسط آژانس های مسافرتی

 آژانس های مسافرتی، برای ثبت درخواست ویزای درمانی نامه پزشکی بیمارستان های دارای مجوز پذیرش بین المللی را، به وزارت امور خارجه تحویل می‌دهند.  برخی بیمارستان‌ها با اینکه دارای مجوز پذیرش بیماران بین المللی یعنی همان IPD هستند، متاسفانه مورد تایید وزارت امور خارجه نیستند. وزارت امور خارجه فهرستی از بیمارستان های دارای مجوز IPD را منتشر کرده است. این فهرست توسط وزارت بهداشت تهیه و به وزارت امور خارجه ارسال گردیده است. وزارت امور خارجه فقط نامه‌هایی را به رسمیت می شناسد،.که از سوی بیمارستان‌های این فهرست تایید شده، به وزارت امورخارجه صادر شده باشند. گردشگران پزشکی، که از طریق آژانس های مسافرتی برای اخذ ویزای درمانی نوع T اقدام مب کنند، با خیالی آسوده با مراجعه به آژانس های مسافرتی فقط کافی است مدارک خود را تحویل دهند و انجام کلیه امور مربوطه برعهده آژانس های مسافرتی می باشد.

ویزای درمانی فرودگاهی ایران

ویزای درمانی فرودگاهی ایران، نوعی ویزاست که در فرودگاه صادر می شود. این ویزا، برای آن دسته از اتباع خارجی می باشد، که امکان آن را دارند که ویزای خود را از طریق فرودگاه های بین المللی کشور ایران دریافت کنند. با ارائه برگ تائید ویزا در گیشه ویزای فرودگاهی و پرداخت هزینه‌های مربوطه، می توانند ویزای خود را دریافت کنند. البته برای دریافت ویزای درمانی فرودگاهی، متقاضی باید فرم الکترونیکی درخواست ویزای درمانی را حداقل ۴۸ ساعت قبل از سفر، از طریق سامانه ویزای الکترونیکی تکمیل و ثبت کرده باشد. گردشگر پزشکی هنگام ورود در فرودگاه می بایست، تاییدیه ثبت نام را همراه داشته باشد. بر پایه دستورالعمل های وزارت امور خارجه ایران ویزای درمانی فرودگاهی، مانند انواع دیگر ویزا شامل هزینه های ثابت می باشد. اگر ویزای پزشکی در فرودگاه صادر شود تخفیف مورد نظر ویزا های درمانی که حدود ۵۰ درصد است به آن تعلق نمی گیرد.

ویزای درمان فرودگاهی در ایران
ویزای درمان فرودگاهی در ایران

چه کشورهایی امکان اخذ ویزای درمانی فرودگاهی ایران را ندارند؟

گردشگران پزشکی و اتباع بعضی کشورها بنا بر صلاحدید مراجع قانونی، مجازبه دریافت ویزای درمانی فرودگاهی ایران نمی باشند.

اتباع کشورهای آمریکا، انگلستان، کلمبیا، کانادا، هندوستان، عراق، اردن، پاکستان، بنگلادش، سومالی و افغانستان امکان اخذ ویزای درمانی در فرودگاه  را ندارند. گردشگران پزشکی این کشورها، می بایست قبل از ورود به ایران، ویزای خود را دریافت کرده باشند.

امتیازات ویژه در ویزای درمانی ایران 

یکی از نکاتی که برای گردشگران  جذاب است،  این است که گردشگران خارجی با هر نوع ویزایی اگر در مدت زمان اقامت خود در ایران به خدمات درمانی احتیاج پیدا کنند، محدودیتی برای پذیرش آنها در مراکز درمانی کشور ایران وجود نخواهد داشت. گردشگران می توانند از خدمات درمانی استفاده کنند. تنها کافیست اطلاعات شخصی بیمار، از طریق شرکت گردشگری سلامت.و یا شخصی که در ایران میزبان بیمار است به وزارت امور خارجه اطلاع داده و ارسال شود.

ویژگی بعدی اینکه، ویزای درمانی ایران ویزایی ارزان و  برای گردشگران خارجی می باشد. یکی دیگر از ویژگی ها و جذابیت های ویزای پزشکی ایران.برای اتباع خارجی، امکان و اجازه ورود یک نفر همراه با بیمار می باشد. 

درمان در ایران
درمان در ایران

هزینه های صدور ویزای درمانی ایران

بر اساس دستورالعمل وزارت خارجه ایران،.هزینه صدور ویزای درمانی ۵۰ درصد کمتر از هزینه های صدور انواع دیگر ویزا است. غالبا این روادید در کوتاهترین زمان ممکن و بدون پرداخت هزینه های ویزای فوری صادر می شود.

اما اگر ویزای درمانی به صورت فرودگاهی و در فرودگاه های بین المللی کشور ایران،.هنگام ورود دریافت شود، شامل این ۵۰ درصد تخفیف هزینه نمی شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای درمانی ایران

  • نامه پذیرش از مراکز درمانی IPD
  • نامه پزشک متخصص مبنی ‌بر نیاز متقاضی به درمان در ایران
  • اسکن پاسپورت متقاضی با اعتبار حداقل ۶ ماه از زمان ورود به ایران
  • اسکن مدارک پزشکی مرتبط مانند آزمایشات،سونوگرافی،رادیوگرافی و…
  • اسکن عکس پرسنلی با پس‌زمینه روشن و مطابق با چهره کنونی فرد(عکس جدید باشد)

براب دریافت اطلاعات بیشتر در مورد گردشگری پزشکی و ویزای درمانی ایران و یا خرید بلیط هواپیما به آژانس هواپیمایی قصرشیرین مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط

دندانپزشکی زیبایی در ایران دندانپزشکی زیبایی در ایران
بیمارستان فارابی، اولین و بزرگترین مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی در ایران بیمارستان فارابی، اولین و بزرگترین مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی در ایران
درمان تومور مغزی با روش شوک الکتریکی در ایران درمان تومور مغزی با روش شوک الکتریکی در ایران
بیمارستان جم، یکی از بزرگ ترین مراکز درمانی تهران بیمارستان جم، یکی از بزرگ ترین مراکز درمانی تهران
گردشگری پزشکی در ایران گردشگری پزشکی در ایران
آشنایی با گردشگری پزشکی یا مدیکال توریسم آشنایی با گردشگری پزشکی یا مدیکال توریسم
بیمارستان رجایی تهران، بهترین بیماستان قلب در خاورمیانه بیمارستان رجایی تهران، بهترین بیماستان قلب در خاورمیانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348