قاهان، تکه‌ای از بهشت

 قاهان، تکه‌ای از بهشت در استان قم است. تنگه قاهان یکی از خوش آب و هواترین مناطق کشور ایران است. این جاذبه‌ی طبیعی منحصر به فرد در استان قم و در دل کویر قرار دارد. تنگه قاهان همانند بهشتی منحصر به فرد در دل کویر است. این جاذبه بکر طبیعی با داشتن قنات‌های پرآب، چشم‌اندازی از طبیعت سرسبز و زیبا در دل منطقه‌ای کویری را پیش روی شما قرار می‌دهد.

در ایام نوروز و در تعطیلات، گردشگری داخلی یکی از پرطرفدارترین انواع گردشگری و از پر رونق‌ترین گردشگری‌ها، در کشور ایران است. ایران با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان، مقاصد داخلی بی‌شماری را برای بازدید گردشگران فراهم کرده است. چه بسا جاذبه‌هایی که آوازه و شهرت آنها گردشگران خارجی بسیاری را نیز به سوی خود جلب می‌کند.

در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا در سفری شیرین با قصرشیرین با قاهان تکه‌ای از بهشت در دل کویر بیشتر آشنا شویم.

 

قاهان کجاست؟

منطقه قاهان مرکز بخش قاهان از توابع شهرستان جعفرآباد در استان قم می‌باشد. یکی از جاذبه‌های بسیار خوش آب و هوا در استان قم در منطقه قاهان است.

تنگه قاهان در حدود ۸۰ کیلومتری استان قم و در فاصله ۳۵ کیلومتری مسیر جاده به سلفچگان واقع شده است. این دره و تنگه از جاذبه‌های طبیعی شهر قم هستند. با دیدن تنگه و دره قاهان تصویر منطقه‌ای گرم و خشک که از  قم که در ذهن دارید تغییر می‌کند.

موقعیت قاهان روی نقشه

 

معروف‌ترین کویرهای ایران

 

پیدایش تنگه قاهان

از تاریخچه زمین شناسی این منطقه باید گفت که این دره و تنگه در اثر پدیده‌های فرسایشی زمین‌شناسی توسط عوامل طبیعی ایجاد شده است. گذر جریان آب از میان کوهها و صخره‌ها و فرسایش حاصل از آن در طی سالیان دراز این منظره را به وجود آورده است. احاطه شدن تنگه توسط کوه‌ها و صخره‌های طبیعی سبب حفظ رطوبت در منطقه شده است و بهشتی در دل کویر را ایجاد کرده است.

 

تنگه قاهان محفل سادات

 این تنگه خوش آب و هوا به سبب موقعیت جغرافیایی و دسترسی آسان یکی از بهترین گزینه‌ها و تفرجگاه‌های خوش آب و هوا در استان قم می‌باشد. البته به نسبت سایر جاذبه‌ها این منطقه از مناطق نسبتا بکر استان قم است. این دره در میان مردم بومی منطقه و اهالی قم علاقه‌مندان  بسیاری دارد.

خصوصا در فصل بهار تنگه بکر و خوش آب و هوای قاهان همواره پذیرای گردشگران محلی و سایر علاقمندان به طبیعت می‌باشد. از نکات جالب در مورد این منطقه این است که بیشتر اهالی بومی قاهان از سادات هستند.

مشخصات تنگه قاهان

منطقه قاهان میان استان‌های قم و مرکزی قرار دارد. اما از لحاظ تقسیمات کشوری از مناطق خلجستان استان قم می‌باشد. تنگه قاهان تنگه‌ای به عمق حدود ۸ متر، عرضی از ۱ تا ۲ متر و طولی در حدود ۳۰ کیلومتر است. به شما پیشنهاد می‌کنیم بازدید از این منطقه زیبا و تنگه و دره قاهان را در برنامه تورهای داخلی خود قرار دهید.

 

جاذبه‌های تنگه قاهان

رودخانه‌های فصلی

از جاذبه‌های دره و تنگه قاهان می‌توان به رودخانه‌های فصلی این منطقه اشاره کرد. این رودخانه‌ها سبب طراوت و زیبایی هر چه بیشتر این دره هستند.

قنات‌های فراوان قاهان

همچنین منطقه قاهان دارای قنات‌های زیادی است. حدود ۲۰ قنات در این تنگه قرار دارد. این قنات‌ها از مهمترین منابع تامین آب روستاهای اطراف هستند. البته آب قنات‌های موجود در تنگه برای حفظ گیاهان و حیات‌وحش نیز بسیار حیاتی است. در منطقه حتی در فصل تابستان و زیر آفتاب سوزان این فصل نیز هوایی معتدل و خنک را در تنگه تجربه می‌کنید.

 

هوای دلپذیر و پاک منطقه

در هر فصلی از چهار فصل سال که از این منطقه و تنگه بازدید کنید، هوایی دلپذیر و منظره‌ای منحصر به فرد را پیش روی خود دارید. چیزی که در کویر اصلاً انتظار آن را ندارید.

 

شنا کردن

یکی از خاص‌‌ترین خاطرات در این منطقه شنا کردن در فصل تابستان در قسمت هایی از تنگه است که ارتفاع آب تا حدود یک و نیم متر می‌رسد.

 

پیاده‌روی و تماشای مناظر بکر دره قاهان

قدم زدن و گذر از تنگه قاهان و مسیر پرپیچ و خم آن و تماشای فضا و جلوه‌های غیرمنتظره طبیعت در این تنگه یکی از خاطرات فراموش نشدنی و از جاذبه‌های منحصر به فرد این سفر و بازدید است.

 

روستاهای پلکانی در منطقه قاهان

 در مسیر تنگه قاهان روستاهای سرسبز و خوش آب و هوایی را می‌توانید ببینید. از جمله روستاهای آغلک، قاهان، جمیزقان، انجیله و کاسوا که بسیار دیدنی هستند. این روستاها و مناطق اطراف آن‌ها از مناطق کوهستانی استان قم هستند. در مسیر هرچه به سمت انتهای دره نزدیک می‌شوید آب و هوای کوهستانی منطقه را بیشتر احساس می‌کنید و در نهایت به روستاهای انجیره و کاسوا می‌رسید که به شکل پلکانی در دل کوهستان قرار دارند.

امامزاده قاهان

روستای قاهان در کنار تنگه واقع شده است. و با جاذبه‌های تاریخی خود مانند امامزاده قاهان و با برخورداری از اهالی خونگرم و مهربان یکی دیگر از جاذبه‌های این مقصد توریستی است.

 

پوشش گیاهی دره قاهان

پوشش گیاهی تنگه قاهان و روستاهای اطراف آن شامل گونه‌های گیاهی و دارویی مانند گزنه، سیرک، گیاهان معطر مانند پونه و بیدمشک و سایر گیاهان بومی منطقه است.

بهترین زمان بازدید از دره قاهان

تنگه قاهان جاذبه‌ای چهار فصل است. در بهار تماشای رودهای پرآب و طبیعت سرسبز و گل‌های وحشی منظره پیش روی شما در این منطقه است. در پاییز زیبایی‌های عاشقانه و رنگارنگ را در این دره تماشا می‌کنید. دره قاهان در پاییز تابلویی بی نظیر است. در فصل زمستان نیز طرفداران برف می توانند در این منطقه دره را در حالی که سفید پوش است تماشا کنند. اینجا در دل کویر می‌توانید برف را تماشا کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم در هر فصلی از سال که تمایل داشتید در لحظه به سوی منطقه قاهان حرکت کنید. چون تنگه و دره قاهان در هر فصل تابلویی زیبا از طبیعت را در دل کویر پیش چشم شما قرار می‌دهد.

 

جزیره کوشک، نگینی در دل بزرگترین رودخانه ایران

 

دسترسی قاهان تکه‌ای از بهشت

به جهت دسترسی به تنگه قاهان، همانطور که گفته شد، منطقه قاهان در جاده ساوه به سمت سلفچگان واقع شده است. این منطقه زیبا و دیدنی که تنگه قاهان را در خود جای داده است در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری جاده است و دسترسی به آن آسان است.

 این منطقه در مسیر ساوه – سلفچگان واقع شده است. بنابراین کافیست به سمت جاده ساوه حرکت نمایید و مسیر را به سمت سلفچگان ادامه بدهید. در مسیر پس از طی حدود ۳ کیلومتر به جاده اصلی قاهان می‌رسید.

 

سخن پایانی

به شما پیشنهاد می‌کنیم در برنامه‌ریزی برای تور داخلی خود. و در بازدید از تنگه قاهان از سایر جاذبه‌های استان قم نیز بازدید نمایید. جاذبه های تاریخی، مذهبی و طبیعی استان قم بسیار فراوان هستند. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به حرم و بارگاه حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران و  منطقه کهک،  قلعه و روستای دولت‌آباد، کاروانسرای شاه‌عباسی، خانه زند، کوشک علی‌آباد و کاروانسرای سنگی علی‌آباد اشاره کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و برای خرید بلیط چارتر و بلیط سیستمی هواپیما و همچنین برای خرید تورهای خارجی و داخلی به قصرشیرین مراجعه نمایید و یا با همکاران ما در بخش فروش آژانس هواپیمایی قصرشیرین تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران ۱۱ مورد از معروف ‌ترین بناهای تاریخی ایران
بهترین شهرهای توریستی ایران بهترین شهرهای توریستی ایران
معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم) معروف‌ترین کویرهای ایران(بخش دوم)
بندر انزلی، شهر باران بندر انزلی، شهر باران
معروف‌ترین کویرهای ایران معروف‌ترین کویرهای ایران
روستای افجه، ییلاق بهشتی روستای افجه، ییلاق بهشتی
دورود، پایتخت طبیعت ایران دورود، پایتخت طبیعت ایران
دهکده چوبین، روستای سراسر چوبی و ضدزلزله در ایران! دهکده چوبین، روستای سراسر چوبی و ضدزلزله در ایران!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348