سفر به سرزمین کهن مصر

کشور مصر

کشور تاریخی مصر یا جمهوری عربی مصر واقع در شمال قاره آفریقا میباشد. البته ممکن است شنیدن نام مصر، شما را به یاد کویر زیبای مصر در کشور خودمان بیندازد. این کشور معمولا با اهرام سه‌گانه خود، جنگ شش روزه، رود نیل، داستان‌های اساطیری، کلئوپاترا، محمد البرادعی، بهار عربی و البته دانشگاه الازهر بعنوان جاذبه های گردشگری جهان شناخته می‌شود. مصر دارای جمعیتی بالغ بر ۸۱ میلیون و ۷۱۴ هزار نفر با میانگین سنی۵/۲۴ سال میباشد. بیش از ۹۰ درصد از جمعیت مسلمان و زبان رسمی این کشور عربی است. محصولات صادراتی این کشور شامل محصولات پتروشیمی و نفت خام، منسوجات، پنبه، آهن‌آلات و مواد شیمیایی است. محصولات وارداتی این کشور اما شامل مواد شیمیایی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و تجهیزات، چوب و الوار و سوخت میباشد. ساخت کانال سوئز که دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می‌کند،  در سال ۱۸۶۹ توسط مصری ها انجام پذیرفت.

کشور مصر

 

صدور ویزای مصر برای ایرانیان

سال‌های سال است که ایران و مصر روابط خوبی باهم ندارند و هیچ ویزای توریستی برای ایرانیان صادر نمی شود. شاید نکته جالب توجه این است که هیچ دلیل منطقی در رابطه با عدم روابط مساعد بین این دو کشور وجود ندارد. بر اساس تحقیقات انجام شده و نظرات مورخان مختلف درباره روابط ایران و مصر، این‌طور به نظر می رسد که روابط بین این دو کشور از ۴۰ سال پیش، از پیروزی انقلاب اسلامی، تیره و تار شده است.

کشور مصر

در این مقاله تمرکز ما بر روی اهرام مصر و چند مورد از اماکن گردشگری مصر خواهد بود و بررسی خواهیم کرد که چگونه شاهان باستانی این سرزمین در همچین سازه‌های عظیمی آرام گرفتند.

اهرام سه گانه مصر

ماجرای اهرام مصر به زمانی که مصر کشوری ثروتمند و قابل احترام در سراسر دنیا بود باز می‌گردد. برای اینکه با شرایط زمانی آشنا شوید باید به این موضوع اشاره کنیم که در حال صحبت از بازه تاریخی مصر باستان تا انتهای قرن چهارم پس از میلاد مسیح هستیم. در آن زمان‌ پادشاه یا امپراتور مقامی بسیار والا، چیزی مابین انسان و خدا داشت. به همین خاطر نیاز بود تا خارق‌العاده و شاهانه از دنیا برود. در نتیجه مقبره آن حاکمان از دوران باستان تا به امروز باعث شگفتی گردشگران شده است. نکته ای که باید درباره اهرام مصر به آن توجه کنید این است که امپراتور را با دارایی و نیازهای ابتدایی زندگی مدفون می‌شدند. به همین خاطر در صورت کاوش در آن‌ها، می‌توان کم و کیف زندگی سلاطین خداگونه باستان را دریافت.

اهرام مصر

در نوشته‌های فضای مجازی اینگونه نشان داده شده که اهرام مصر توسط بردگان و در شرایط غیرانسانی برپا شده‌اند. اما مطالعات اخیر باستان‌شناسان نشان داده که اینگونه نبوده و برپایی این سازه‌های عظیم توسط معمار و کارگر و نیروی کاری معادل شرایط امروزی انجام شده است. برای برپایی هرم بزرگ جیزه یا خوفو (Khufu’s Horizon) که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین هرم مصر به شمار می‌آید، چیزی بین بیست تا صد هزار کارگر، به مدت بیست سال، بیش از دو میلیون قطعه سنگ به وزن تقریبی دو تن را حرکت داده‌ و روی هم چیده‌اند.

معروف ترین هرم مصر

هرم بزرگ جیزه اولین، مشهورترین و قدیمی‌ترین هرم مصر است. جالب است بدانید که تا به امروز بالغ بر صد هرم در سراسر مصر کشف شده اما اکثریت گردشگران عازم کرانه غربی رود نیل می‌شوند تا سه‌گانه‌ای به محوریت هرم جیزه را مشاهده کنند. به یاد داشته باشید که این هرم تنها عضو باقیمانده از هفت شگفتی معروف تاریخ بشر است. اگر تا به امروز برای دیدنش برنامه‌ای نداشتید، حتما این سفر را به شما توصیه میکنیم.

هرم جیزه مصر

 

قدمت اهرام مصر

اهرام مصر متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، دوران باشکوه کشور مصر میباشد. هرم خوفو که یکی از اهرام سه‌گانه معروف جیزه و از عجایب هفت‌گانه جهان نیز محسوب می‌شود، قدمت آن به ۲۵۵۱ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد که نشان‌دهنده قدمت ۴۵۰۰ ساله این سازه عظیم است. ساخت این هرم حدود ۲۰ سال طول کشید. یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های ساخته دست بشر اهرام مصر می‌باشد که امروزه همچنان پابرجا هستند. قدمت اهرام سه‌گانه مصر به دودمان چهارم مصر بازمی‌گردد.

اهرام مصر

 

فضای داخلی اهرام مصر

فضای داخلی هرم بسیار منحصر‌به‌فرد است و خصوصیاتی معماگونه ای دارد. در این هرم اتاقی نیمه‌کاره با عملکردی سحر‌آمیز در زیرزمین وجود دارد. در زمان ورود به هرم خوفو باید از اتاقکی با مسیری صعودی و بسیار باریک عبور کنید. با عبور از اتاقک ناگهان به فضایی با عنوان گالری بزرگ  می‌رسید که توجه شما را به خود جلب میکند. این گذرگاه مخروطی شکل تا ارتفاع ۸٫۷۴ متر ادامه پیدا کرده و به یک اتاق پادشاهی که کاملاً از گرانیت قرمز ساخته شده منتهی می‌شود.

نمای داخلی هرم

 

رود نیل

یکی از جاذبه‌های اصلی مصر سفر دریایی در رودخانه‌ی نیل میباشد. این رود از زمان مصر باستان بسیار مشهور بوده است. بهترین راه برای ردیابی تاریخ مصر رودخانه‌ی نیل میباشد. حدودا  تمامی کشتی‌های کروز در مصر سفر خود را از مسیر اقصر اسوان انجام می‌دهند. این مسیر دارای امنیت بالا، منظره جذاب و زیبا است. شما میتوانید با استفاده از قایق های چوبی بنام فلوکه، سفری هیجان انگیز و پرماجرا داشته باشید. این نوع قایق از دوران باستان تاکنون در رود نیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه فلوکه همانند کشتی های کروز آرام و راحت نیستند اما سواری در یک قایق هزار ساله می‌تواند بسیار تجربه‌ی جذابی باشد.

رود نیل

 

ابو سمبل

ابو سمبل یک اثر باستان شناسی است که دارای دو معبد برش داده شده از سنگ میباشد و در جنوب مصر و در سواحل غربی دریاچه ناصر قرار دارد. معابد دوقلو ابوسمبل اصالتاً در زمان سلطنت فرعون رامسس بزرگ در سده‌ سیزدهم پیش از میلاد، از کوهستان کنده کاری شده بودند. این بنا در سال ۱۹۶۰ به علت جلوگیری از فرو ریختن در زیر آب جابه جا شد.

ابو سمبل مصر

 

مسجد احمدبن طولون

یکی از قدیمی‌ ترین مساجد شهر قاهره، مسجد احمدبن طولون می باشد. این مسجد توسط احمد بن طولون، فرماندار دوران عباسی مصر ساخته شد. این مسجد وسط حیاطی بزرگ ساخته شده و در هر چهار طرف خود، تالارهای سر پوشیده داراست. مناره‌ این مکان مطابق با مناره‌ بزرگ سامرا به شکل حلزونی ساخته شده است.

مسجد احمدبن طولون مصر

مقالات مرتبط

قلعه اوساکا، کاخ زیبای ژاپنی قلعه اوساکا، کاخ زیبای ژاپنی
پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها پل هوایی لنکاوی، لحظاتی در میان ابرها
کاخ امپراتوری توکیو کاخ امپراتوری توکیو
مسجد کبود ایروان مسجد کبود ایروان
بهترین شهرهای ترکیه برای سفر بهترین شهرهای ترکیه برای سفر
دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ دریاچه لوگانو، همنشین همیشگی کوهستان آلپ
موزه ملی چین موزه ملی چین
توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟ توریستی ترین کشورهای اروپا کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02183348